Handicap Race Series 2017

For 2017 our Handicap Race Series will be held on Thursday not Wednesday
Thursday 27 April • Thursday 18 May • Thursday 1 June • Thursday 29 June • Thursday 13 July • Thursday 20 July
Race 3 start times

A great fun and social inter-club event – six races run over the same demanding course with runners setting off at staggered times; the slowest first and the fastest last with the aim that everyone finishes at about the same time. To complete the series you need to run four of the six races.

Find out more

Handicap Series 2016

Final positions
Senior female: 1st Leanne Glover, 2nd Claire Bannister, Michelle Bright
Vet female: 1st Tara Fundry, 2nd Lois Vickers, 3rd Helen Colwill/Lorraine Clements

Senior male: 1st Tim Sturtridge, 2nd Gary Blight, 3rd Keith Shapland
Vet male: 1st Howard Bone, 2nd Christy Worthington, 3rd Trevor Wilkins

Junior girl: 1st Jess Gierke

View full results and series points table

Handicap Series 2015

Final Positions
Senior female: 1st Michelle Bright, 2nd Hayley Syvret, 3rd Jo Bedler
Vet female: 1st Jess Gierke, 2nd Lois Vickers, 3rd Tracey Wilson

Senior male: 1st Ashley Jewell, 2nd Dan Manning, 3rd Phil Lacey
Vet male: 1st Phil Thomas, 2nd Martin Colwill, 3rd Gary Suggate

Junior girl: 1st Nell Gierke

View full results and series points table

Handicap Series 2014

Final Positions
Senior female: 1st Cyra Braunton, 2nd Kim Jenkin, 3rd Leaha Davies
Vet female: 1st Michelle Bright, 2nd Jo Bedlar, 3rd Tracey Wilson

Senior male: 1st James Jewell, 2nd Tom Ball, 3rd Dan Brewer
Vet male: 1st Steve Heywood, 2nd Steve Sanders, 3rd Martin Colwill & Paul Sturtridge

Junior boy: 1st Alex Clifton
Junior girl: 1st Heather Warner

View full results and series points table

Handicap Series 2013

Final Positions
Senior female: 1st Sam Barnbrook, 2nd Kim Jenkin, 3rd Leaha Davies
Vet female: 1st Candy Jewell, 2nd Michelle Bright, 3rd Cath Gardner

Senior male: 1st Simon Wright, 2nd Tom Cawsey, 3rd Aaron Kearney
Vet male: 1st Alan Heard, 2nd Dave Eldridge, 3rd Doug Jenkin

Junior boys: 1st Dan Manning, 2nd Bobby Talbot-Adams, 3rd Alex Clifton
Junior girls: 1st Cyra Braunton, 2nd Molly Pennington, 3rd Nancy Pennington

View full results and series points table
Race 3 photos here

Handicap Series 2012

Final Positions
Men: 1st Martin Colwill, 2nd Mark Palmer, 3rd Tim Lane
Ladies: 1st Liz Oke, 2nd Sam Pontin, 3rd Lorrie Woolgar
Juniors: 1st Ruby Beever, 2nd Joe Jewell, 3rd Bobby Talbot-Adams

Full results available here

Handicap Series 2011

Final Positions
Men: 1st Jamie Blackman, 2nd Andy Oke, 3rd Robbie Murray
Ladies: 1st Rebecca Hill, 2nd Liz Oke, 3rd Cath Gardner
Juniors: 1st Cyra Braunton, 2nd Katrina Talbot-Adams, 3rd Scott Braunton / Zo Gardner

Full results available here