Stubbington 10k

Steve Gallienne 2nd in 31:47, just 7 seconds behind the race winner and almost 1 minute ahead of 3rd place

New Year’s Day Two Bridges 2019

James Jewell 23:29, Martin Colwill 23:35, Julie Dixon 24:17, Gary Blight 24:45, Andy Pearson 25:08, Steve Turner 25:22, Will Figes 25:26, Amy Alford 27:16, Charlie Pilkington 27:43, Mark Curtis 27:45, Ben Tolson 28:03, Dave Crowther 28:08, William Prouse 28:19, Harvey Reeves 28:30, Ellie Lemoine 28:35, Amy Hawkes 28:47, Andrew Webbe 29:13, Michelle Bright 29:21, Chris Taylor 29:22, Freya Woodhead 29:51, Fin Cloak 29:52, Shaun Woodhead 29:58, Kristy Taylor 29:59, Steve Sanders 30:00, Don Marsh 30:01, Elise Woodhead 30:09, Ellie Davies 30:51, Barrie Huxtable 30:51, Harry Fanson 31:11, Holly Webbe 31:12, Sharon Cloake 31:13, Matt Figes 32:02, Candy Jewell 32:23, Andy Walter 32:58, Colin Mitchell 33:23, Alan Cox 33:30, Fin Tolson 33:56, Tony Tolson 33:56, Susan Standford 34:21, Helen Colwill 34:32, Dave Eldridge 34:46, Nell Gierke 35:26, Jess Gierke 35:38, Phil Thomas 35:46, Lexi Reeves 37:19, Archie Reeves 37:20, Amanda Reeves 37:21, Barney Reeves 39:20, Stephen Reeves 39:20, Mike Gilmore 39:32, Eric Hubber 43:33

Juniors: Abigail Tucker 19:20, Ruby Tucker 20:39, Kate Tucker 20:39

Torrington Christmas Caper

Mark Jenkin 1st in 0:59:05, Ian Gooding 4th in 1:05:02, Gary Suggate 8th in 1:07:57, Pier Lemoine 1:11:13, Julie Dixon 1:12:03, Paul Johnson 1:14:07, Andrew Pearson 1:16:11, Les Pittwood 1:24:48, Beth Temple Thurston 1:27:45, Toby Evans 1:28:02, Michelle Bright 1:28:24, Clive Bright 1:31:03, Alec Mclaren 1:42:10, Dave Eldridge 1:45:40, Nell Gierke 1:50:25, Jess Gierke 1:52:23, Tracey Wilson 1:55:55, Amy Hawkes 2:04:45

Weston Christmas Cracker 10k

James Pugsley 0:35:11, Keith Shapland 0:36:11, Julie Dixon 0:39:11, James Jewell 0:39:48, Peter Rigler 0:43:36, Andy Pearson 0:43:46, Jamie Hollis 0:45:02, Ashley Jewell 0:47:09, David Stevenson 0:47:15, Steve Clements 0:48:04, Lorraine Clements 0:47:43, Michelle Bright 0:48:46, Clive Brighe 0:48:57, Fran Taffs 0:50:13, Sarah Tate 0:50:19, Elise Woodhead 0:50:24, Ali Blackman 0:53:41, Candace Jewell 0:53:40, Sammy Antell 0:53:41, David Eldridge 0:56:36, Alan Heard 0:58:59, Colin Mitchell 0:58:59, Shaun Woodhead 0:59:43, Gemma Steels 1:00:49, Sharon Cloak 1:05:09, David Cloak 1:05:09, Eric Hubber 1:17:08, Jadwiga Karniewicz 1:24:37, Anthony Merrett 1:24:41

Telford 10k

Shaun Antell finished 4th in a pb time of 0:29:34 claiming a new category club record. Ronnie Richmond also ran a new pb in 0:30:19, Mark Jenkin ran a new category club record in 0:31:19 and Dan Mapp a new pb in 0:31:21.

Devon Champs Cross Country

Senior ladies: Julie Dixon 0:18:18 (2nd in category), Karen Shapland 0:23:22
U13 girls: Allis Temple-Thurston 0:11:28

Senior men: Ronnie Richmond 1st in 0:28:04 (1st overall in league), Ian Gooding 0:30:53 (1st in category), James Pugsley 0:31:55, Jim Kirk 0:32:32, Martin Colwil 0:34:05, Andrew Ingle 0:34:05, John Shapland 0:36:43, Gary Blight 0:37:32
U17 men: Flynn Jennings 2nd in 0:15:26, William Figes 0:18:38
U15 boys: James Figes 0:16:01

Full league results

Westward League Cross Country – Exeter

Senior ladies: Julie Dixon 0:18:18 (1st in category), Karen Shapland 0:23:22
U13 girls: Allis Temple-Thurston 0:11:28

Senior men: Ronnie Richmond 2nd in 0:28:04 (1st overall in league), Mark Jenkin 0:28:50 (1st in category), Ian Gooding 0:30:53 (1st in category), James Pugsley 0:31:55, Jim Kirk 0:32:32, Martin Colwil 0:34:05, Andrew Ingle 0:34:05, John Shapland 0:36:43, Gary Blight 0:37:32
U17 men: Flynn Jennings 2nd in 0:15:26, William Figes 0:18:38
U15 boys: Jamie Milsom 0:14:47, James Figes 0:16:01

Full league results

Combe Crawler

Stephen Cameron 2nd in 1:01:48, Steve Sanders 1:21:15, Steve Crowther 1:22:39, Don Marsh 1:23:45, Amy Hawkes 1:24:53, Carl Webb 1:28:41, Darren Bridle 1:34:43

Tal21

Martin Colwill 1st in 1:26:24, Kathryn Beades 1:57:36 (4th female)