Yeovilton Easter Bunny 10k

John Shapland 00:36:36 (1st in category), Cyra Braunton 00:46:42 (3rd in category), Scott Braunton 00:46:43 (5th in category), Karen Allen 00:51:55

Good Friday Relays 2014

1st – Team E in 00:42:28 – Mark Jenkin (00:04:46 / 00:04:51), Ben Tolson (00:06:57), Cyra Braunton (00:06:24 / 00:06:32), Chris Williams (00:06:22 / 00:06:36)

2nd – Team G in 00:43:18 – Arron Kearney (00:05:26 / 00:05:28), Heather Warner (00:07:39), Jack Oliver (00:06:07 / 00:06:36), Andrew Wilson (00:05:56 / 00:06:06)

3rd – Team H in 00:43:26 – John Shapland (00:05:08 / 00:05:35), Adam Leworthy (00:06:34), Paul Sturtridge (00:06:28 / 00:06:34), Dale Wilson (00:06:22 / 00:06:44)

4th – Team J in 00:44:01 – Andy Ingle (00:04:46 / 00:04:53), Nancy Pennington (00:06:40), David Eldridge (00:06:59 / 00:07:03), Sean Wilson (00:06:24 / 00:07:17)

5th – Team A in 00:45:09 – Gary Suggate (00:05:17 / 00:05:24), Evan Suggate (00:06:48), Michelle Bright (00:08:29 / 00:08:46), Peter Hockin (00:05:13 / 00:05:12)

6th – Team F in 00:45:22 – Chris Stone (00:05:26 / 00:05:36), Harry Farson (00:08:02), Annette Wilson (00:06:55 / 00:06:57), James Jewell (00:06:09 / 00:06:17)

7th – Team D in 00:45:46 – Keith Shapland (00:05:04 / 00:05:19), Blake Shappland (00:07:48), Kaye Allen (00:08:57), Matt Cawsey (00:06:51), Tom Cawsey (00:05:42 / 00:06:05)

8th – Team B in 00:47:57 – Levi Colvin (00:05:54 / 00:06:01), Molly Pennington (00:06:13), Tracey Wilson (00:07:54 / 00:08:11), Dan Manning (00:07:00 / 00:06:44)

9th – Team C in 00:48:59 – Scott Braunton (00:05:24 / 00:06:08), Finn Tolson (00:08:04), Kath Floyd (00:07:26 / 00:07:32), Steve Heywood (00:07:12 / 00:07:12)

10th – Team K in 00:49:38 – Andrew Pearson (00:05:42 / 00:06:02), Mike Gilmore (00:07:36), Stuart Wilson (00:07:02 / 00:07:26), Anthony Merret (00:07:48 / 00:08:01)

Photographs here

London Marathon

Joining approximately 36,000 participants our runners delivered some really outstanding results with 3 coming in under 3 hours and within the top 2%!
Ian Gooding ran 02:35:48 (11th in this category, gender position 101, overall position 102 within the top 1%), Ronnie Richmond was close behind in 02:37:52 (gender position 141, overall position 142 again within the top 1%), Gary Suggate 02:52:22 (within the top 2%), Daniel Butler 03:23:10, Brent Colvin 03:24:00, Sara Colvin 04:08:23, Andrew Wilson 04:25:09, Hannah Blaney 05:10:55
Very proud, congratulations to everyone of you!

Taunton Marathon

Robbie Murray 03:26:02, Cy Margieson 03:34:24, Alan Wilson 03:40:32 (10th in category), Annette Wilson 03:40:32 (8th lady & qualifying for Good for Age for London Marathon), Tim Calcutt 03:56:55 (pb)

Taunton Half Marathon

Arron Kearney 01:25:38 (24th overall, 13th in category), Daniel Butler (01:33:01), Alec McLaren 01:34:29 (5th in category) , Kevin Evans 01:46:13, James Jewell 01:47:52 (pb), Candace Jewell 01:49:04 (11th in category, pb) , Dale Wilson 01:49:49, Sue Pennington 01:50:21, Steve Heywood 01:50:22, Chris Williams 01:50:34, Paul Sturtridge 01:54:50, Alan Heard 01:56:07, Samantha Barnbrook 01:57:07, Jo Hedderly 02:00:32, Leaha Davey 02:00:37, Doug Jenkins 02:01:07, David Eldridge 02:03:05, Kim Jenkin 02:03:19

Tavy 13, Tavistock Half Marathon

Shaun Antell 01:13:55 (1st overall and in category), Jamie Blackman 01:29:02, Andrew Pearson 01:33:33, Daniel Butler 01:39:53, Paul Jennings 01:42:34 (3rd in category)

Bideford AAC also claimed 1st for the team prize

Arlington Court Canter 10k

Mark Jenkin (1st overall) 00:35:55, Chris Stone 00:42:23 (2nd in category), Arron Kearney 00:42:38, Brian Andrew 00:44:57, Peter John Rigler 00:47:48 (2nd in category), Lisa Cetinkaya 00:56:32 (2nd in category), Steve Heywood 00:56:45, Lorrie Woolgar 00:58:16 (3rd in category), Karen Curry 01:09:51, Eric Hubber 01:09:51