Venue: Coxleigh Barton
U11 boys (2.2k): Charlie Pilkington 9:29
U13 girls (2.2k): Taryn Powe 10:48
U13 boys (2.8k): 2nd team overall, Cohen Phillips 3rd in 11:47, Fletcher Powe 12:40, Jamie Milsom 12:44, Finn Tolson 12:46 James Figes 13:35, Harvey Reeves 13:49, James Evans 14:13, Harry Fanson 15:45
U15 boys (4.4k): Flynn Jennings 17:48,
Senior ladies (4.4k): 2nd team overall, Sara Colvin 3rd in 21:14
Category: Results
South Molton Struggle
Kelvin Groves 0:53:49, Andy Pearson 0:54:49 – both 3rd in category
Dartmoor Vale 10k
James Jewell 8th in 0:38:05 (pb, 1st in category), Candace Jewell 0:49:38
South West Run
Gary Suggate 1:00:48 (pb), Sophie Chapman 1:21:49, Amanda Reeves 1:30:20
Gliddon & Squire North Devon XC – Race 2
Venue: Shebbear College
U11 boys (1.75k): Charlie Pilkington 2nd in 06:21 (1st in category)
U13 girls (2.25k): Elena Christley 9:59 (3rd in category), Taryn Powe 10:30, Madison Tate 11:40
U13 boys (2.75k): 2nd team overall, Cohen Phillips 3rd in 11:09 (3rd in category), Evan Suggate 5th 11:41, Harvey Reeves 12:42, Finn Tolson 12:46, James Evans 12:58, Harry Fanson 15:02
U15 boys (3.25k): Flynn Jennings 19:15
Senior ladies (4.25k): 2nd team overall, Sara Colvin 22:58 (3rd in category), Sam Barnbrook 26:00, Sadie Davies 27:05, Amanda Reeves 27:18
Senior men (5.25k): Gary Suggate 3rd in 21:32 (2nd in category), Pete Rigler 30:12
Full results available here
Eden Marathon and Half Marathon
Marathon: Robbie Murray 3:48:44
Half Marathon: Leonie Murray 2:20:43, Kim Jenkin 2:20:44
Manchester Half Marathon
Shaun Antell 7th and 5th in category in 1:06:38 (pb), Ronnie Richmond 12th in 1:08:10 (pb), Mark Jenkin 15th and 5th in category in 1:08:31, Brendan Patton 1:14:10 (pb)
Budapest Wake Your Body 30k
Jamie Hollis 2:20:27, Phil Lacey 3:05:19
Westward League Cross Country – Plymouth
Senior and Vet Ladies: Jo Bedlar 23:50 (7th overall in category), Helen Colwill 25:12 (2nd overall in category), Sara Colvin 25:46 (3rd overall in category)
Bideford AAC Vet Female Team are 3rd in the league
Senior and Vet Men: Ronnie Richmond 1st in 29:15, Mark Jenkin 2nd in 29:17, Shaun Antell 3rd in 29:31, Ian Gooding 30:25 (3rd overall in category), Andy Ingle 31:39, Ian Goodings 32:24, Martin Colwill 33:49 (4th overall in category), Brent Colvin 34:39
Bideford AAC Senior Male Team are 1st in the league and Vet Male Team 11th
Plymouth 10k
Neil Marke 0:42:27, Linda Eastmond 0:52:04