Bideford 10k 2012

Bideford AAC’s Kevin Heywood was 1st in 00:30:43, Shaun Antell from North Devon Road Runners 2nd in 00:32:03 and Bideford AAC’s Andrew Ingle 3rd in 00:32:56.

The fastest lady was Ami Yetton from Plymouth Harriers in 00:36:49, followed by Jasmine Finney from Bude Rats in 00:40:15.

Individual and category results here
Official photos from photo-fit.net

Good Friday Relays 2012

1st – Team M in 43:20 – Chris Sellens (4:56/10:19), Nancy Pennington (17:01), Jane Watts (24:12), Billy Pearce (30:02), Paul Sturtridge (36:45/43:20)

2nd – Team G in 43:38 – Gary Wolstencroft (5:25/11:14), Abi Grounsell (18:25), Danni Jewell (24:40/31:13), Clive Bright (37:13/43:38)

3rd – Team J in 44:02 – Tom Cawsey (5:17/11:08), Bobby T-Adams (17:06), Carol Davies (24:02/31:15), Andrew Wilson (37:34/44:02)

4th – Team H in 46:42 – Jamie Blackman (5:15/10:56), Georgia Gibbons (19:22), Andrea Walter (26:14/33:24), Andrew Pearson (39:00/46:42)

5th – Team B in 45:22 – Andrew Ingle (4:38/9:19), Ruby Beever (16:59), Rebecca Hill (24:00/31:17), Bruce Gardner (38:15/45:22)

6th – Team A in 45:32 – Kevin Heywood (4:20/8:50), Heather Warner (16:33), Sharon Cloak (23:48/31:25), Tim Calcutt (38:24/45:32)

7th – Team F in 45:39 – Robbie Murray (5:54/12:06), Liz Oke (21:54), Sarah Ivory (26:14/33:19), Alec McLaren (39:33/45:39)

8th – Team K in 46:03 – Mark Jenkin (4:42/9:35), Ben Wolstencroft (17:40), Michelle Bright (25:42), Cathy Gardner (33:19), Dale Wilson (39:21/46:03)

9th – Team C in 46:42 – Gary Suggate (5:12/10:26), Aimee Price (17:12), Mechelle Williams (24:20/31:52), Matt Cawsey (39:00/46:42)

10th – Team L in 46:55 – Stuart Philps (5:53/12:09), Scott Braunton (17:20), Sam Wilson (24:23/31:48), Mark Palmer (39:16/46:55)

11th – Team E in 47:17 – Jimmy Murray (5:25/10:57), Anais Seeley (19:22), Zo Gardiner (25:53/32:50), Shaun Wilson (39:45/47:17)

12th – Team D in 47:27 – Chris Stone (5:19/10:49), Cyra Braunton (17:45), Lisa Cetinkaya (25:10/33:02), Alan Heard (40:16/47:27)

Bideford Half Marathon 2012

Shaun Antell from North Devon Road Runners was 1st in 01:09:39, Bideford AAC’s Mark Jenkin 2nd in 01:10:00 and Bideford AAC’s John Ward 3rd in 01:11:55.

The fastest lady was Vicky Pincombe in 01:21:13, followed by Anne Luke from Tamar Trotters in 01:22:12.

Full results available here | RacePlus results also available here
Race Day photographs here

New Years Day Two Bridges 2012

1st in 02:02:23 – Kevin Heywood 19:11, Danni Jewell 30:29, Nancy Pennington 33:48, Geraldine Bishop 38:55
2nd in 02:05:19 – Chris Stone 23:37, Andy Walter 29:45, Kristy Webb 33:32, Stephanie Ham 38:25
3rd in 02:06:07 – Andrew Ingle 21:33, Bobby Talbot-Adams 30:53, Patricia Martin 34:45, Kate Wood 38:56
4th in 02:08:49 – Billy Pearce 27:27, Carol Davis 31:36, Sue Pennington 33:48, Roger Edwards 35:58
5th in 02:09:44 5 – Paul Sturtridge 27:38, Steve Hammond 30:15, Holly Webbe 33:26, Amy Andrews 38:25
6th in 02:13:03 – Gary Suggate 23:33, Neil Pennington 31:33, Jane Watts 34:54, Maxine Floyd 43:03
7th in 02:13:51 – Jamie Blackman 24:22, Colin Pennington 31:16, Alan Cox 34:54, Lix Oke 43:19
8th in 02:14:18 – Mark Jenkin 20:21, Molly Pennington 31:14, Cathy Gardner 35:54, Jadwiga Karniewicz 46:48
9th in 02:15:29 – Stuart Philps 25:41, Don Marsh 29:24, Dave Cloak 33:36, Tony Merrett 46:48
10th in 02:16:56 – Steve Sanders 28:41, Tim Lane 32:12, Mike Bishop 33:00, Rob Floyd 43:03
11th in 02:19:03 – Maurice Cockwill 28:30, Andrew Oke 32:00, Sharon Cloak 33:05, Adele Owen 49:28
12th in 02:19:31 – Zo Gardner 28:54, Dave Alford 32:05, Mike Gilmore 32:38, Liz Yates 45:54

Photographs here

Bideford 10 Miler 2011

Bideford AAC’s Steve Gallienne was 1st in 00:53:51, David Cutler from South Molton Strugglers 2nd in 00:58:56 and John Shapland from North Devon Road Runners 3rd in 00:59:23.

The fastest lady was Serane Burd from Tiverton Harriers in 01:07:20, followed by Sabine McLean-Thorne from Bude Rats in 01:09:37.

Full results available here
Race Day photographs here

Handicap Series 2011

Final Positions
Men: 1st Jamie Blackman, 2nd Andy Oke, 3rd Robbie Murray
Ladies: 1st Rebecca Hill, 2nd Liz Oke, 3rd Cath Gardner
Juniors: 1st Cyra Braunton, 2nd Katrina Talbot-Adams, 3rd Scott Braunton / Zo Gardner

Full results available here

Bideford 10k 2011

Bideford AAC’s Steve Gallienne was 1st in 00:32:51,Shaun Antell from Bristol & West AC 2nd in 00:33:03 and Lee Turner 3rd in 00:33:58.

The fastest lady was Vicky Pincombe in 00:36:24, followed by Lucy Kelvey from Newquay Running Club in 00:38:11.

Individual and category results here

Good Friday Relays 2011

1st – Team C in 55:29 – Alan Heard (6:35/13:25), Molly Pennington (20.07), Scott Braunton (25:54/31:54), Zo Gardner (38:53/45:54), Mark Jenkin (50:38/55.29)

2nd – Team E in 58:01 – Tim Lane (6:28/13.17), Cyra Braunton (20.15), Jack Blight (25:55/31:57), Michelle Bright (39:54/48:10), Andrew Ingle (53:08/58:01v

3rd – Team F in 59:16 – Bruce Gardner (7:28/15:30), Georgia Gibbons (24:14), Kieran Jewell (29:34/34:31v, Megan Grounsell (41:57/48:44), Martin Colwill (54:04/59:16)

4th – Team G in 60:14 – Clive Bright (6:28/13:45), Hayley Wilson (21:46), Dale Wilson (27:37/34:09), Sam Wilson (41:26/49:01), Chris Stone (54:27/60:14)

5th – Team B in 61:54 – Daniella Jewel (6:09/12:39), Heather Warner (20:21), Andrew Wilson (26:39/33:23), Cathy Gardner (41:36/49:24), Paul Sturtridge (55:28/61:54)

6th – Team D in 62:40 – Robbie Murray (6:29/13:34), Nancy Pennington (20.17), Tom Cawsey (25:46/31:40), Patricia Martin (40.00/48:51), John Gibbons (55:28/62:40)

7th – Team A in 62:43 – Rebecca Hill (6:52/14.11), Matt Cawsey (20:57), Stuart Wilson (28:04/36:11), Jane Watts (43:55/51:57), Gary Suggate (57:22/62:43)

8th – Team I in 65:09 – Tony Merrett (7:42/15:48), Karen Curry (23:31), Simon Hill (29:44/36:26), Michelle Williams (43:56/51:48), Bill Siviter: (58:17/65:09)

9th – Team H in 65:35 – Glen Martin (8:17/17:10), Kate Wilson (25:20), Billy Pearce (31:10/37:33), Trisha Braunton (45:10/52:38), Don Marsh (58:54/65:35)

Photographs here

Bideford Half Marathon 2011

Peter Freedman from Coventry Godiva Harriers was 1st in 01:08:06, Daniel Alsop from St Austell Running Club 2nd in 01:11:53 and Shaun Antell from North Devon Road Runners 3rd in 01:13:13.

The fastest lady was Shona Mcintosh from Hunters Bog Trotters in 01:18:14, followed by Jo Meek from Tavistock AC in 01:19:52.

Full results available here
Race Day photographs here

New Years Day Two Bridges 2011

1st in 115:04 – Bill O’Donnell 24:50, Colin Pennington 30:26, David Alford 31:34, Dani Jewell 28:14
2nd in 120:24 – Stuart Philps 24:14, Alan Cox 29:53, Tony Merrett 33:31, Bobby Talbot-Adams 31:46 120:24
3rd in 124:29 – Keiren Jewell 25:41, Paul Sturtridge 29:41, Mollie Pennington 35:25, Zoe Gardner 33:42
4th in 126:07 – Charlie Davis 25:45, Amy Alford 29:53, Sue Pennington 35:27, Alex Clifton 35:28
5th in 126:31 – Andrew Pearson 26:12, Chris Stone 29:06, Roger Edwards 35:41, Katrina Clifton 35:32
6th in 130:55 – Don Marsh 28:03, Alan Heard 29:05, Nancy Pennington 35:47, Karen Curry 38:00
7th in 132:09 – Gary Suggate 23:49, Andy Oke 31:06, Carol Davis 31:29, Liz Oke 45:00
8th in 155:08 – Dale Wilson 28:09, Steve Saunders 28:17, Neil Pennington 35:52, Pam Paddon 62.50

Photographs here