• The Bideford AAC Running Section was founded in 1980 by Geoff Fanson and Barrie White and offers opportunities for both recreational and competitive running. Our Tuesday and Thursday night runs are of mixed ability and pace (it really is a misconception you need to be quick to join). Runners who are interested in joining are welcome to try sessions to see if it’s for them. For Junior Athletics and Running children must be age 9 and above.

    The Running Section is affiliated to England Athletics, Association of Running Clubs, South of England Athletic Association and Devon County Athletics Association.

    For more information please get in touch.

Stubbington 10k

Steve Gallienne 2nd in 31:47, just 7 seconds behind the race winner and almost 1 minute ahead of 3rd place

New Year’s Day Two Bridges 2019

James Jewell 23:29, Martin Colwill 23:35, Julie Dixon 24:17, Gary Blight 24:45, Andy Pearson 25:08, Steve Turner 25:22, Will Figes 25:26, Amy Alford 27:16, Charlie Pilkington 27:43, Mark Curtis 27:45, Ben Tolson 28:03, Dave Crowther 28:08, William Prouse 28:19, Harvey Reeves 28:30, Ellie Lemoine 28:35, Amy Hawkes 28:47, Andrew Webbe 29:13, Michelle Bright 29:21, Chris Taylor 29:22, Freya Woodhead 29:51, Fin Cloak 29:52, Shaun Woodhead 29:58, Kristy Taylor 29:59, Steve Sanders 30:00, Don Marsh 30:01, Elise Woodhead 30:09, Ellie Davies 30:51, Barrie Huxtable 30:51, Harry Fanson 31:11, Holly Webbe 31:12, Sharon Cloake 31:13, Matt Figes 32:02, Candy Jewell 32:23, Andy Walter 32:58, Colin Mitchell 33:23, Alan Cox 33:30, Fin Tolson 33:56, Tony Tolson 33:56, Susan Standford 34:21, Helen Colwill 34:32, Dave Eldridge 34:46, Nell Gierke 35:26, Jess Gierke 35:38, Phil Thomas 35:46, Lexi Reeves 37:19, Archie Reeves 37:20, Amanda Reeves 37:21, Barney Reeves 39:20, Stephen Reeves 39:20, Mike Gilmore 39:32, Eric Hubber 43:33

Juniors: Abigail Tucker 19:20, Ruby Tucker 20:39, Kate Tucker 20:39

Torrington Christmas Caper

Mark Jenkin 1st in 0:59:05, Ian Gooding 4th in 1:05:02, Gary Suggate 8th in 1:07:57, Pier Lemoine 1:11:13, Julie Dixon 1:12:03, Paul Johnson 1:14:07, Andrew Pearson 1:16:11, Les Pittwood 1:24:48, Beth Temple Thurston 1:27:45, Toby Evans 1:28:02, Michelle Bright 1:28:24, Clive Bright 1:31:03, Alec Mclaren 1:42:10, Dave Eldridge 1:45:40, Nell Gierke 1:50:25, Jess Gierke 1:52:23, Tracey Wilson 1:55:55, Amy Hawkes 2:04:45

Weston Christmas Cracker 10k

James Pugsley 0:35:11, Keith Shapland 0:36:11, Julie Dixon 0:39:11, James Jewell 0:39:48, Peter Rigler 0:43:36, Andy Pearson 0:43:46, Jamie Hollis 0:45:02, Ashley Jewell 0:47:09, David Stevenson 0:47:15, Steve Clements 0:48:04, Lorraine Clements 0:47:43, Michelle Bright 0:48:46, Clive Brighe 0:48:57, Fran Taffs 0:50:13, Sarah Tate 0:50:19, Elise Woodhead 0:50:24, Ali Blackman 0:53:41, Candace Jewell 0:53:40, Sammy Antell 0:53:41, David Eldridge 0:56:36, Alan Heard 0:58:59, Colin Mitchell 0:58:59, Shaun Woodhead 0:59:43, Gemma Steels 1:00:49, Sharon Cloak 1:05:09, David Cloak 1:05:09, Eric Hubber 1:17:08, Jadwiga Karniewicz 1:24:37, Anthony Merrett 1:24:41

Telford 10k

Shaun Antell finished 4th in a pb time of 0:29:34 claiming a new category club record. Ronnie Richmond also ran a new pb in 0:30:19, Mark Jenkin ran a new category club record in 0:31:19 and Dan Mapp a new pb in 0:31:21.

Devon Champs Cross Country

Senior ladies: Julie Dixon 0:18:18 (2nd in category), Karen Shapland 0:23:22
U13 girls: Allis Temple-Thurston 0:11:28

Senior men: Ronnie Richmond 1st in 0:28:04 (1st overall in league), Ian Gooding 0:30:53 (1st in category), James Pugsley 0:31:55, Jim Kirk 0:32:32, Martin Colwil 0:34:05, Andrew Ingle 0:34:05, John Shapland 0:36:43, Gary Blight 0:37:32
U17 men: Flynn Jennings 2nd in 0:15:26, William Figes 0:18:38
U15 boys: James Figes 0:16:01

Full league results

Westward League Cross Country – Exeter

Senior ladies: Julie Dixon 0:18:18 (1st in category), Karen Shapland 0:23:22
U13 girls: Allis Temple-Thurston 0:11:28

Senior men: Ronnie Richmond 2nd in 0:28:04 (1st overall in league), Mark Jenkin 0:28:50 (1st in category), Ian Gooding 0:30:53 (1st in category), James Pugsley 0:31:55, Jim Kirk 0:32:32, Martin Colwil 0:34:05, Andrew Ingle 0:34:05, John Shapland 0:36:43, Gary Blight 0:37:32
U17 men: Flynn Jennings 2nd in 0:15:26, William Figes 0:18:38
U15 boys: Jamie Milsom 0:14:47, James Figes 0:16:01

Full league results

Combe Crawler

Stephen Cameron 2nd in 1:01:48, Steve Sanders 1:21:15, Steve Crowther 1:22:39, Don Marsh 1:23:45, Amy Hawkes 1:24:53, Carl Webb 1:28:41, Darren Bridle 1:34:43

Tal21

Martin Colwill 1st in 1:26:24, Kathryn Beades 1:57:36 (4th female)