• The Harriers running section of Bideford AAC was founded in 1980 by Geoff Fanson and Barrie White. We are affiliated to the South of England Athletic Association, England Athletics and the Association of Running Clubs.

    Our main club runs are on a Tuesday or Thursday night, 6pm from the clubhouse, and include runners of varying abilities and paces. If you are thinking of joining a running club then please get in touch and come and try a couple of runs. Whatever your standard of fitness you will be made more than welcome (it really is a miss-conception you need to be quick to join a running club).

Handicap Series 2012

Final Positions
Men: 1st Martin Colwill, 2nd Mark Palmer, 3rd Tim Lane
Ladies: 1st Liz Oke, 2nd Sam Pontin, 3rd Lorrie Woolgar
Juniors: 1st Ruby Beever, 2nd Joe Jewell, 3rd Bobby Talbot-Adams

Full results available here

Bideford 10k 2012

Bideford AAC’s Kevin Heywood was 1st in 00:30:43, Shaun Antell from North Devon Road Runners 2nd in 00:32:03 and Bideford AAC’s Andrew Ingle 3rd in 00:32:56.

The fastest lady was Ami Yetton from Plymouth Harriers in 00:36:49, followed by Jasmine Finney from Bude Rats in 00:40:15.

Individual and category results here
Official photos from photo-fit.net

Good Friday Relays 2012

1st – Team M in 43:20 – Chris Sellens (4:56/10:19), Nancy Pennington (17:01), Jane Watts (24:12), Billy Pearce (30:02), Paul Sturtridge (36:45/43:20)

2nd – Team G in 43:38 – Gary Wolstencroft (5:25/11:14), Abi Grounsell (18:25), Danni Jewell (24:40/31:13), Clive Bright (37:13/43:38)

3rd – Team J in 44:02 – Tom Cawsey (5:17/11:08), Bobby T-Adams (17:06), Carol Davies (24:02/31:15), Andrew Wilson (37:34/44:02)

4th – Team H in 46:42 – Jamie Blackman (5:15/10:56), Georgia Gibbons (19:22), Andrea Walter (26:14/33:24), Andrew Pearson (39:00/46:42)

5th – Team B in 45:22 – Andrew Ingle (4:38/9:19), Ruby Beever (16:59), Rebecca Hill (24:00/31:17), Bruce Gardner (38:15/45:22)

6th – Team A in 45:32 – Kevin Heywood (4:20/8:50), Heather Warner (16:33), Sharon Cloak (23:48/31:25), Tim Calcutt (38:24/45:32)

7th – Team F in 45:39 – Robbie Murray (5:54/12:06), Liz Oke (21:54), Sarah Ivory (26:14/33:19), Alec McLaren (39:33/45:39)

8th – Team K in 46:03 – Mark Jenkin (4:42/9:35), Ben Wolstencroft (17:40), Michelle Bright (25:42), Cathy Gardner (33:19), Dale Wilson (39:21/46:03)

9th – Team C in 46:42 – Gary Suggate (5:12/10:26), Aimee Price (17:12), Mechelle Williams (24:20/31:52), Matt Cawsey (39:00/46:42)

10th – Team L in 46:55 – Stuart Philps (5:53/12:09), Scott Braunton (17:20), Sam Wilson (24:23/31:48), Mark Palmer (39:16/46:55)

11th – Team E in 47:17 – Jimmy Murray (5:25/10:57), Anais Seeley (19:22), Zo Gardiner (25:53/32:50), Shaun Wilson (39:45/47:17)

12th – Team D in 47:27 – Chris Stone (5:19/10:49), Cyra Braunton (17:45), Lisa Cetinkaya (25:10/33:02), Alan Heard (40:16/47:27)

Bideford Half Marathon 2012

Shaun Antell from North Devon Road Runners was 1st in 01:09:39, Bideford AAC’s Mark Jenkin 2nd in 01:10:00 and Bideford AAC’s John Ward 3rd in 01:11:55.

The fastest lady was Vicky Pincombe in 01:21:13, followed by Anne Luke from Tamar Trotters in 01:22:12.

Full results available here | RacePlus results also available here
Race Day photographs here

New Years Day Two Bridges 2012

1st in 02:02:23 – Kevin Heywood 19:11, Danni Jewell 30:29, Nancy Pennington 33:48, Geraldine Bishop 38:55
2nd in 02:05:19 – Chris Stone 23:37, Andy Walter 29:45, Kristy Webb 33:32, Stephanie Ham 38:25
3rd in 02:06:07 – Andrew Ingle 21:33, Bobby Talbot-Adams 30:53, Patricia Martin 34:45, Kate Wood 38:56
4th in 02:08:49 – Billy Pearce 27:27, Carol Davis 31:36, Sue Pennington 33:48, Roger Edwards 35:58
5th in 02:09:44 5 – Paul Sturtridge 27:38, Steve Hammond 30:15, Holly Webbe 33:26, Amy Andrews 38:25
6th in 02:13:03 – Gary Suggate 23:33, Neil Pennington 31:33, Jane Watts 34:54, Maxine Floyd 43:03
7th in 02:13:51 – Jamie Blackman 24:22, Colin Pennington 31:16, Alan Cox 34:54, Lix Oke 43:19
8th in 02:14:18 – Mark Jenkin 20:21, Molly Pennington 31:14, Cathy Gardner 35:54, Jadwiga Karniewicz 46:48
9th in 02:15:29 – Stuart Philps 25:41, Don Marsh 29:24, Dave Cloak 33:36, Tony Merrett 46:48
10th in 02:16:56 – Steve Sanders 28:41, Tim Lane 32:12, Mike Bishop 33:00, Rob Floyd 43:03
11th in 02:19:03 – Maurice Cockwill 28:30, Andrew Oke 32:00, Sharon Cloak 33:05, Adele Owen 49:28
12th in 02:19:31 – Zo Gardner 28:54, Dave Alford 32:05, Mike Gilmore 32:38, Liz Yates 45:54

Photographs here

Bideford 10 Miler 2011

Bideford AAC’s Steve Gallienne was 1st in 00:53:51, David Cutler from South Molton Strugglers 2nd in 00:58:56 and John Shapland from North Devon Road Runners 3rd in 00:59:23.

The fastest lady was Serane Burd from Tiverton Harriers in 01:07:20, followed by Sabine McLean-Thorne from Bude Rats in 01:09:37.

Full results available here
Race Day photographs here

Handicap Series 2011

Final Positions
Men: 1st Jamie Blackman, 2nd Andy Oke, 3rd Robbie Murray
Ladies: 1st Rebecca Hill, 2nd Liz Oke, 3rd Cath Gardner
Juniors: 1st Cyra Braunton, 2nd Katrina Talbot-Adams, 3rd Scott Braunton / Zo Gardner

Full results available here

Bideford 10k 2011

Bideford AAC’s Steve Gallienne was 1st in 00:32:51,Shaun Antell from Bristol & West AC 2nd in 00:33:03 and Lee Turner 3rd in 00:33:58.

The fastest lady was Vicky Pincombe in 00:36:24, followed by Lucy Kelvey from Newquay Running Club in 00:38:11.

Individual and category results here

Bideford Half Marathon 2011

Peter Freedman from Coventry Godiva Harriers was 1st in 01:08:06, Daniel Alsop from St Austell Running Club 2nd in 01:11:53 and Shaun Antell from North Devon Road Runners 3rd in 01:13:13.

The fastest lady was Shona Mcintosh from Hunters Bog Trotters in 01:18:14, followed by Jo Meek from Tavistock AC in 01:19:52.

Full results available here
Race Day photographs here

New Years Day Two Bridges 2011

1st in 115:04 – Bill O’Donnell 24:50, Colin Pennington 30:26, David Alford 31:34, Dani Jewell 28:14
2nd in 120:24 – Stuart Philps 24:14, Alan Cox 29:53, Tony Merrett 33:31, Bobby Talbot-Adams 31:46 120:24
3rd in 124:29 – Keiren Jewell 25:41, Paul Sturtridge 29:41, Mollie Pennington 35:25, Zoe Gardner 33:42
4th in 126:07 – Charlie Davis 25:45, Amy Alford 29:53, Sue Pennington 35:27, Alex Clifton 35:28
5th in 126:31 – Andrew Pearson 26:12, Chris Stone 29:06, Roger Edwards 35:41, Katrina Clifton 35:32
6th in 130:55 – Don Marsh 28:03, Alan Heard 29:05, Nancy Pennington 35:47, Karen Curry 38:00
7th in 132:09 – Gary Suggate 23:49, Andy Oke 31:06, Carol Davis 31:29, Liz Oke 45:00
8th in 155:08 – Dale Wilson 28:09, Steve Saunders 28:17, Neil Pennington 35:52, Pam Paddon 62.50

Photographs here