Westward League Cross Country – Westward Ho!

Senior women: Julie Dixon 24:06, Lynsie Newcombe 26:39, Helen Colwill 28:47, Sara Colvin 29:33
U13 girls: Freya Woodhead 3rd in 13:00

Senior men: Ronnie Richmond 1st in 30:39  (1st overall), Mark Jenkin 2nd in 30:42 (1st in category), Jim Kirk 34:07, Ian Gooding 34:11, Martin Colwill 37:05, John Shapland 39:35, Luke Rigler 42:45
U17 men: Will Figes 22:09, Jamie Milsom 22:53
U13 boys: Bodie Johns 17:53, Jayden Rigler 20:15
U11 boys: Caden Boon 2nd 6:32

Full league results

Weston Christmas Cracker

Keith Shapland 5th and 1st in category in 0:38:21, Gary Blight 0:42:01 (3rd in category), Jules Dixon 2nd lady in 0:42:33, Andy Pearson 0:45:54, Lorraine Clements 0:48:14 (3rd in category), Steve Clements 0:49:01, Ashley Jewell 0:51:30, Michelle Bright 0:52:46, Clive Bright 0:53:57, Jo Hedderly 0:56:58, Dave Eldridge 0:58:08, Gemma Steele 0:58:40, Ali Blackman 0:58:46, Edwina Stevenson 0:58:47, Alan Heard 1:03:45, Jamie Hollis 1:06:39, Sammy Antell 1:13:28, Eric Hubber 1:19:19, Jadwiga Karniewicz 1:32:03, Tony Merrett 1:32:04

Telford 10k

Ronnie Richmond in a super speedy net time of 0:29:59 – great running Ronnie, you’ve trained hard for that time and pb

Devon County AA Cross Country Championship

U13 girls: Freya Woodhead 2nd in 10:57
Senior women: Julie Dixon 8th in 19:50, Sara Colvin 23:37

U13 boys: Bodie Johns 12:34
U15 boys: James Figes 15:23
U17 boys: Flynn Jennings 2nd in 15:24, Will Figes 9th in 18:04
Senior men: Ronnie Richmond 2nd in 29:36, Martin Edwards 32:49, John Shapland 39:40, Peter Rigler 46:32

Westward League Cross Country – Exeter

Senior women (5000m): Julie Dixon 19:50, Sara Colvin 23:37
U13 girls (2940m): Freya Woodhead 2nd in 10:57

Senior men (8900m): Ronnie Richmond 2nd in 29:36  (1st overall), Mark Jenkin 3rd in 30:06 (1st in category), Martin Edwards 32:49, John Shapland 39:40, Peter Rigler 46:32
U17 men (5000m): Flynn Jennings 15:24, Will Figes 18:04
U15 boys (3900m): James Figes 15:23
U13 boys (3000m): Bodie Johns 12:34, Jayden Rigler 14:06
U11 boys (1650m): Caden Boon 6:28

Full league results

Gloucester 10k

Proudly running for Devon today at Gloucester 10k and being part of the winning county: Aaron (Ronnie Richmond) 4th in 0:30:13, James Pugsley 0:32:34 (pb)

Westward League Cross Country – Newquay

Senior women (5040m): Helen Colwill 25:11
U13 girls (2940m): Freya Woodhead 11:33

Senior men (9440m): Ronnie Richmond 2nd in 31:10  (1st overall), Mark Jenkin 3rd in 32:03 (1st in category), Ian Gooding 35:31 (1st in category), Martin Colwill 38:22, Peter Rigler 45:16
U17 men (5040m): Jamie Milsom 19:48
U13 boys (2940m): Jayden Rigler 14:17
U11 boys (1640m): Caden Boon 6:56

Full league results

Bideford 10 Mile 2019

Exmouth Harrier’s Tom Merson was 1st in a course record time of 00:50:45, Ronnie Richmond from Bideford AAC 2nd in 00:51:03 and Philip Wylie from Chletenham and County Harriers 3rd in 00:51:25
The fastest lady was Kate Drew from Taunton AC in 1:01:59, followed by Ruby Lily Orchard from Vegan Runners in 1:01:40

Individual resultsCategory results

Bideford 10 Mile club results

Ronnie Richmond 2nd in 00:50:59, Mark Jenkin 4th and 2nd in category in 00:52:45, 5 James Pugsley 5th and 3rd in category in 00:54:24, Gary Suggate 00:59:59 (1st in category), Gary Blight 01:02:15, 31 Martin Colwill 01:03:17 (1st in category), Keith Shapland 01:03:33, 40 John ODonoghue Male Senior 21 01:03:50, 51 Jack Hastings Male Senior 27 01:05:43, Chris Stone 01:05:57 (3rd in category), Ross Maclagan 01:07:34, Mark Curtis 01:08:09, Chris Fuller 01:08:12, Amy Alford 01:09:45 (2nd in category), Matt East 01:11:31, Stephen Clements 01:12:13, Lorraine Clements 01:12:35 (1st in category), Steve Povey 01:12:46, Andrew Webbe 01:14:31, 137 Amy Hawkes 01:14:35 (2nd in category), Davina Brown 01:16:57, Helen Colwill 01:19:21 (1st in category), Steve Saunders 01:20:45, Don Marsh 01:21:21, Sophie Chapman 01:22:41, Candace Jewell 01:23:10, 288 Sarah Tate 01:23:13, Michelle Bright 01:24:28, Gemma Steele 01:24:46, David Eldridge 01:24:59 , Clive Bright 01:25:03, Sally Piper 01:33:36, Kristy Taylor 01:33:28, Sabrina Hodge 01:36:19, Julia Glover 01:54:59

Tavy 7

Steve Clements 0:50:38, Amy Hawkes 0:51:30 (1st in category), Candy Jewell 0:57:04, Dave Eldridge 0:57:59, Gemma Steele 1:00:19