Wimbleball Regatta

1st in Mens Vet 4s, Mens Vets Sculls, Senior B Sculls, Ladies Novice 4s and Junior Mixed 4s | 2nd for Junior Under 16 Sculls and Ladies Senior B 4s | 3rd for Ladies Junior Under 16 and Ladies Senior C Pairs

Full race report here

 

Bude Triathlon

Barry Huxtable 01:12:49 (00:12:13 swim / 00:36:08 cycle / 00:22:39 run) 9th in category, Lorrie Woolgar 01:28:00 (00:18:33 swim / 00:39:56 cycle / 00:27:01 run) 4th in category, Liz Warner 01:28:23 (00:16:59 swim / 00:40:23 cycle / 00:28:26 run) 4th in category, Susan Standford 01:37:25 (00:23:34 swim / 00:40:39 cycle / 00:29:47 run) 7th in category

Totnes Regatta

Saturday – Heat And final win for Ladies Novice Coxed Quad, Heat win and 2nd final for Women’s Junior 16s, 2nd for Men’s Vet Double Race, 1st in Men’s Vet Skull Race
Sunday, WEARA Regatta – 1st for Men’s Vet, 2nd for Junior 16 Girls, 2nd in Men’s Senior C Skull Race

Full race report here

South West Vets Championships

Congratulations to our Record breaking John Shapland!
One Hour Track Race 16,023 metres (just over 40 laps) a new British record, this incorporated the 10k Track Race in 36:53 a new South West Vet Championship and Club record
3000m Race in 10.29 another South West Vet Championship record

Bideford Triathlon

Barrie Huxtable 01:21:16 (00:07:50 swim / 00:51:08 cycle / 00:19:28 run), Brent Colvin 01:23:20 (00:12:03 swim / 00:47:25 cycle / 00:20:05 run), Stewart Snetzler 01:27:46 (00:10:59 swim / 00:50:14 cycle / 00:22:44 run), Sara Colvin 01:28:24 (00:11:40 swim / 00:51:01 cycle / 00:22:27 run) 3rd in category, Liz Warner 01:40:07 (00:10:16 swim / 00:58:32 cycle / 00:25:47 run) 6th in category, Phil Lacey 01:41:29 (00:14:34 swim / 00:54:48 cycle / 00:25:20 run), Paul Sturtridge 01:45:42 (00:14:29 swim / 01:02:44 cycle / 00:22:33 run), Karen Curry 01:48:17 (00:10:52 swim / 01:04:20 cycle / 00:28:16 run) 4th in category

Bude Lifeboat Run

Martin Colwill 0:36:14 5th overall & 2nd in category, Brent Colvin 0:38:50, James Jewell 0:42:17 4th in category, Jo Bedler 0:43:40 2nd in category, Paul Sturtridge 0:44:46, Sara Colvin 0:45:37, Steve Sanders 0:46:17, Tim Calcutt 0:46:59, Annette Wilson 0:47:14 3rd in category, Steve Heywood 0:48:55, Lorrie Woolgar 0:49:05, Don Marsh 0:49:24, Andy Walter 0:50:03, Lisa Cetinkaya 0:50:58, Samantha Barnbrook 0:51:32, Susan Standford 0:53:02, Jo Hedderly 0:54:05, Doug Jenkin 0:55:13, Kim Jenkin 0:56:30, Leonie Murray 0:56:31, Michael Gilmore 0:57:20 2nd in category