SEAA Cross Country Champs

Outstanding running South of England Athletic Association Cross Country Champs at Parliament Hill with Flynn Jennings taking 3rd place in the Under 17 Men in 0:21:55 – only 5 seconds behind the race winner! Ronnie Richmond ran 0:49:56 in the Senior Men’s race.

Braunton 10k

In the 10k: Matt East 0:44:00, Luke Rigler 0:44:58, Sara Colvin 0:49:08 (3rd lady and 1st in category), Andy Walter 0:56:14, Amy Andrews 1:04:36

Braunton 10 Mile

Amazing club results from the Blues today at Braunton. Keith Shapland took the winning time in the 10 Mile in 0:57:23 by 3 seconds, Stephen Cameron 5th in 1:00:22, Gary Blight 1:06:43, Martin Colwill 1:06:55 (1st in category), Julie Dixon 1st female in 1:07:08, Jamie Hollis 1:09:31, Chris Fuller 1:09:32, Chris Stone 1:11:26, Jo Bedler 1:14:24, Matt Rowe 1:17:08, Kathryn Beades 1:19:21, Helen Colwill 1:19:36, Ashley Jewell 1:20:46, Steve Sanders 1:21:48, Don Marsh 1:22:39, Phil Lacey 1:24:18, Michelle Bright 1:27:12, Clive Bright 1:27:47, Dave Eldridge 1:30:27, Gemma Steele 1:30:56, Sue Stanford 1:31:44

South West Cross Country Championships

U13 girls: Freya Woodhead representing Devon was 8th and 2nd in Devon Team in 0:13:07 (and she’s only 11!)
U15 girls: Taryn Powe 35th in 0:17:08
Senior women: Julie Dixon representing Devon was 17 over all in 0:23:07 and 3rd vet 45
U15 boys: James Figes 54th in 0:19:34
U17 men: Flynn Jennings representing Devon was 1st in 0:18:20, and Will Figes also representing Devon was 44th in 0:22:39 both part of the winning Devon Team
Senior men: Mark Jenkin representing Cornwall was 7th over all in 0:28:11 and 1st vet 40

Beat the Fox

Gary Blight 21:04.3, Chris Stone 21:11.3, Andrew Pearson 22:08.1, Steven Turner 22:41.0, Caden Boon 24:11.7, Bodie Johns 24:51.7, Jack Johns 26:11.6, Phil Lacey 26:16.3, Andy Walter 33:13.9, Jo Hedderly 33:51.8, Gary Hatch 33:52.6, Edwina Stevenson 34:01.3, Alan Heard 37:58.5, Michael Gilmore 38:08.9, John Sleep 41:17.4, Amber Bright 51:25.7, Michelle Bright 51:26.1, Clive Bright 51:27.2, Stephen Cameron 56:10.5

Westward League Cross Country – Westward Ho!

Senior women: Julie Dixon 24:06, Lynsie Newcombe 26:39, Helen Colwill 28:47, Sara Colvin 29:33
U13 girls: Freya Woodhead 3rd in 13:00

Senior men: Ronnie Richmond 1st in 30:39  (1st overall), Mark Jenkin 2nd in 30:42 (1st in category), Jim Kirk 34:07, Ian Gooding 34:11, Martin Colwill 37:05, John Shapland 39:35, Luke Rigler 42:45
U17 men: Will Figes 22:09, Jamie Milsom 22:53
U13 boys: Bodie Johns 17:53, Jayden Rigler 20:15
U11 boys: Caden Boon 2nd 6:32

Full league results

Weston Christmas Cracker

Keith Shapland 5th and 1st in category in 0:38:21, Gary Blight 0:42:01 (3rd in category), Jules Dixon 2nd lady in 0:42:33, Andy Pearson 0:45:54, Lorraine Clements 0:48:14 (3rd in category), Steve Clements 0:49:01, Ashley Jewell 0:51:30, Michelle Bright 0:52:46, Clive Bright 0:53:57, Jo Hedderly 0:56:58, Dave Eldridge 0:58:08, Gemma Steele 0:58:40, Ali Blackman 0:58:46, Edwina Stevenson 0:58:47, Alan Heard 1:03:45, Jamie Hollis 1:06:39, Sammy Antell 1:13:28, Eric Hubber 1:19:19, Jadwiga Karniewicz 1:32:03, Tony Merrett 1:32:04

Telford 10k

Ronnie Richmond in a super speedy net time of 0:29:59 – great running Ronnie, you’ve trained hard for that time and pb