Indian Queens Half Marathon

Martin Colwill 6th in 01:18:58, Brent Colvin 01:28:32, Sammy Antell 01:37:18, Paul Jennings 01:39:00, Jo Bedler 01:39:12, Tim Calcutt 01:41:40, Neil Marke 01:43:45, Andy Glover 01:45:49, Annette Wilson 01:45:53, Steve Heywood 01:48:30, Alan Wilson 01:49:34, Lisa Cetinkaya 01:56:15, Samantha Barnbrook 01:58:29, Julia Glover 02:17:39, Sara Colvin 02:17:44, Anna Squire 02:19:46

Totnes 10k

John Shapland 00:41:27, Kelvin Grooves 00:43:42, Karen Allen 00:55:49
This race is nearly all off-road, alongside the River Dart.

Handicap Series 2014

Final Positions
Senior female: 1st Cyra Braunton, 2nd Kim Jenkin, 3rd Leaha Davies
Vet female: 1st Michelle Bright, 2nd Jo Bedlar, 3rd Tracey Wilson

Senior male: 1st James Jewell, 2nd Tom Ball, 3rd Dan Brewer
Vet male: 1st Steve Heywood, 2nd Steve Sanders, 3rd Martin Colwill & Paul Sturtridge

Junior boy: 1st Alex Clifton
Junior girl: 1st Heather Warner

View full results and series points table

British Rowing Junior Championships

Charlie White from Bideford Amateur Athletics Club (the Blues) and Nick Dualibi-Wilson from Bideford Amateur Rowing Club (the Reds) teamed and to finish 3rd in the A category of the 2000m final.

Full race report here

Falmouth Regatta

1st in Ladies Junior Quad, Ladies Junior 16s Double, Masters Single Skull & Men’s Senior B Single Skull | 2nd in Men’s Vet Team | 3rd in Mens Junior 16s Single Skull | 5th in Ladies Junior 16s Single Skull

Full race report here

North Devon Relays 2014

Overall results
Senior Men – 1st Bideford AAC, 2nd Torrington AC, 3rd South Molton Strugglers, 4th Ilfracombe Running Clun
Vet Men – 1st Bideford AAC, 2nd South Molton Strugglers, 3rd Torrington AC
Vet Men 50 – 1st Torrington AC, 2nd Bideford AAC, 3rd South Molton Strugglers
Vet Men 55 – 1st Bideford AAC, 2nd South Molton Strugglers, 3rd Torrington AC
Senior Ladies – 1st Bideford AC, 2nd Torrington AC, 3rd South Molton Strugglers
Vet Ladies – 1st Torrington AC, 2nd South Molton Strugglers, 3rd Bideford AAC
Junior Boys – 1st Bideford AAC
Junior Girls – 1st Bideford AAC

Wed 16 July – Round 4, Bideford – results here
Wed 25 June – Round 3, Torrington – results here
Wed 4 June – Round 2, South Molton – results here
Wed 7 May –  Round 1, Braunton – results here

Wellington TEN

10k results: Keith Shapland 5th in 00:37:27

10 mile results: Brent Colvin 01:09:40, Sara Colvin 01:21:55, Steve Heywood 01:24:07, Michelle Bright 01:48:02, Anna Squire 01:56:55