South West Vets Championships

Congratulations to our Record breaking John Shapland!
One Hour Track Race 16,023 metres (just over 40 laps) a new British record, this incorporated the 10k Track Race in 36:53 a new South West Vet Championship and Club record
3000m Race in 10.29 another South West Vet Championship record

Bideford Triathlon

Barrie Huxtable 01:21:16 (00:07:50 swim / 00:51:08 cycle / 00:19:28 run), Brent Colvin 01:23:20 (00:12:03 swim / 00:47:25 cycle / 00:20:05 run), Stewart Snetzler 01:27:46 (00:10:59 swim / 00:50:14 cycle / 00:22:44 run), Sara Colvin 01:28:24 (00:11:40 swim / 00:51:01 cycle / 00:22:27 run) 3rd in category, Liz Warner 01:40:07 (00:10:16 swim / 00:58:32 cycle / 00:25:47 run) 6th in category, Phil Lacey 01:41:29 (00:14:34 swim / 00:54:48 cycle / 00:25:20 run), Paul Sturtridge 01:45:42 (00:14:29 swim / 01:02:44 cycle / 00:22:33 run), Karen Curry 01:48:17 (00:10:52 swim / 01:04:20 cycle / 00:28:16 run) 4th in category

Bude Lifeboat Run

Martin Colwill 0:36:14 5th overall & 2nd in category, Brent Colvin 0:38:50, James Jewell 0:42:17 4th in category, Jo Bedler 0:43:40 2nd in category, Paul Sturtridge 0:44:46, Sara Colvin 0:45:37, Steve Sanders 0:46:17, Tim Calcutt 0:46:59, Annette Wilson 0:47:14 3rd in category, Steve Heywood 0:48:55, Lorrie Woolgar 0:49:05, Don Marsh 0:49:24, Andy Walter 0:50:03, Lisa Cetinkaya 0:50:58, Samantha Barnbrook 0:51:32, Susan Standford 0:53:02, Jo Hedderly 0:54:05, Doug Jenkin 0:55:13, Kim Jenkin 0:56:30, Leonie Murray 0:56:31, Michael Gilmore 0:57:20 2nd in category

Ruby Run

Ian Gooding 1st in 1:14:01, Ronnie Richmond 2nd in 1:14:13, Martin Colwill 4th in 1:19:58, Keith Shapland 1:24:43, Jamie Blackman 1:26:14, Steven Turner 1:33:48, Samantha Antell 3rd lady in 1:35:42, Kathyrn Guard 1:39:34, Jo Bedler 1:39:42, Alec McLaren 1:41:52, Alan Wilson 1:44:03, Annette Wilson 1:44:53, Sara Colvin 1:44:53, Clive Bright 1:47:58, Tim Calcutt 1:48:02, Robbie Murray 1:48:45, Lisa Cetinkaya 1:49:42, Steve Heywood 1:51:36, Samantha Barnbrook 2:04:04, Kim Jenkin 2:07:13, Michelle Bright 2:28:16

Plymouth Regatta

1st for Women’s Junior 16 Squad | 2nd for Men’s Vet D Category, Men’s Junior 18 (which included the Junior 18 Women) and Women’s Junior 16 Pairs | 4th in Women’s Novice

Full race report here

 

Cubert 5 Miles

Ronnie Richmond 4th in 0:26:02, Ian Gooding 0:26:59, John Shapland 0:29:08 (1st in category), Gary Suggate 0:29:16, Martin Colwill 0:29:36, James Jewell 0:33:31, Paul Sturtridge 0:35:09

Bideford AAC were the 6th Male Team