Braunton 10k

Dan Mapp 1st in 0:35:22, Phil Venn 4th in 0:43:49, Leanne Glover 0:46:49 (3rd lady and 1st in category) Fran Taffs 0:51:23, Tim MacDonald 0:53:27, Tim Lane 0:55:37, Anna Squire 1:04:09

Braunton 10 Mile

Brendon Patton 1st in 0:58:00, Keith Shapland 5th in 1:02:14, Arron Kearney 1:03:45, Julie Dixon 1:09:16 (1st in category), Steve Sanders 1:21:07, Michelle Bright 1:24:51, Clive Bright 1:24:52, Dave Eldridge 1:40:07, Charlotte Elliot 1:43:43, Lorrie Woolgar 1:48:24, Katherine Gardner 1:48:28, Austin Galt 1:52:50

Westward League Cross Country – Westward Ho!

Senior and Vet Ladies: Julie Dixon 3rd in 21:17 (2nd in category), Lorraine Clements 23:45 (1st in category), Jo Bedlar 23:56 (1st in category), Leanne Glover 25:04, Karen Shapland 25:56
U13 Girls: Ailis Temple-Thurston 12:40, Taryn Powe 13:12
Bideford AAC Senior Ladies Team are joint 4th in the league and Vet Ladies Team 2nd

Senior and Vet Men: Ronnie Richmond 1st in 27:37 (1st overall), Mark Jenkin 2nd in 27:54 (2nd overall), Shaun Antell 3rd in 28:03, Dan Mapp 29:38, Brendan Patton 29:39, Ian Gooding 30:50, Martin Colwill 31:435
U15 Boys: Flynn Jennings 3rd in 15:44  (2nd overall), William Figes 19:01,  Jamie Milson 19:49
U13 Boys: Ben Tolson 16:42, Fletcher Powe 16:45, Harvey Reeves 16:57, Finn Tolson 17:21, Charlie Pilkington 17:25, James Figes 17:40, Harry Fanson 19:40
U11 Boys: Will Prouse 9:55, Jaden Rigler 10:47
Bideford AAC Senior Male Team are 1st in the league and Vet Male Team 11th

Full league results

New Year’s Day Two Bridges 2018

Mark Jenkin 20:18, Flynn Jennings 22:09, James Jewell 24:29, Gary Suggate 25:22, Gary Blight 26:31, Robbie Murray 26:31, Chris Fuller 26:41, Dave Crowther 28:01, Clive Bright 28:16, Steve Sanders 28:38, Carl Webb 29:48, Michelle Bright 29:51, Evan Suggate 30:34, Gary Hatch 30:43, Alec Mclaren 31:11, Graham Ley 31:23, Dale Wilson 31:51, Candy Jewell 32:06, Andy Walter 32:28, Alan Heard 33:02, Tim Lane 33:03, Alan Cox 33:43, Jo Hedderly 34:05, Harry Fanson 34:11, Leah Davey 34:12, Charlie Pilkington 34:37, Harvey Reeves 34:51, Amanda Reeves 35:01, Don Marsh 35:06, Phil Thomas 35:11, Mark Screech 35:26, Kay Allan 38:21, Frank Dunlop 39:04

Juniors: Maya Watts 15:28, Maddie Wilson 15:37, Lexi Reeves 17:42, Finley Cloak 18:01, Archie Reeves 21:24, Barney Reeves 21:31, Amber Bright 27:02

Torrington Christmas Caper

Mark Jenkin 1st in 0:57:12, Ian Goodings 3rd in 1:01:30, Jim Kirk 8th in 1:07:16, Martin Colwill 10th in 1:08:57, Tom Ball 1:13:51, Les Pittwood 1:20:12, Jo Bedler 1:20:23 (3rd female), Steve Sanders 1:24:32, Amy Hawkes 1:34:17, Phil Lacey 1:35:14, Jo Hedderly 1:39:27, Luke Sturtridge 1:42:00, Chris Williams 1:45:20, Dave Eldridge 1:46:06, Steve Heywood 1:53:34, Mary Pool 1:54:52, Cath Gardner 2:07:22, Lorrie Woolgar 2:07:22, Colin Mitchen 2:12:17, Paul Sturtridge 2:16:20

Weston Christmas Cracker 10k

Keith Shapland 3rd in 0:36:10, Jamie Blackman 10th in 0:37:30, James Jewell 0:39:16, Gary Blight 0:43:02, Phil Venn 0:43:34, Andy Pearson 0:43:57, Ashley Jewell 0:44:00, Pete Rigler 0:44:11, Jamie Hollis (first reindeer) 0:46:46, Lorraine Clements 0:47:11, Michelle Bright 0:49:00, Clive Bright 0:49:00, Candy Jewell 0:50:17, Steve Clements 0:51:02, Verna Green 0:54:39, Ali Blackman 0:55:24, Edwina Stevenson 0:55:24, Alan Heard 0:56:03, Rachel Gaunt 0:56:52, Charlotte Elliot 1:00:05, Mike Gilmore 1:07:38, Eric Hubber 1:17:47, Jadwiga Karniewicz 1:21:07, Tony Merret 1:21:07

Devon Cross Country Championships

Senior and Vet Ladies: Julie Dixon 3rd in 23:50, Lorraine Clements 25:55, Jo Bedlar 26:06, Ali Blackman 30:32, Karen Shapland 31:18

Senior and Vet Men: Ronnie Richmon 2nd in 29:32, Shaun Antell 4th in 30:13, Ian Gooding 32:03, Brendan Patton 32:12, Andy Ingle 33:19, Martin Colwill 33:43, Jim Kirk 34:13, Jamie Blackman 35:27, Gary Suggate 35:41, Chris Stone 37:55
U15 Boys: Flynn Jennings 3rd in 13:47
U13 Boys: Ben Tolson 12:12

Westward League Cross Country – Exeter

Senior and Vet Ladies: Julie Dixon 23:50 (2nd in category), Lorraine Clements 25:55 (2nd in category), Jo Bedlar 26:06 (2nd in category), Ali Blackman 30:32, Karen Shapland 31:18, Janice Warren 46:56
Bideford AAC Senior Ladies Team are joint 5th in the league and Vet Ladies Team 2nd

Senior and Vet Men: Ronnie Richmon 2nd in 29:32 (2nd overall), Mark Jenkin 3rd in 29:40 (3rd overall), Shaun Antell 5th in 30:13, Ian Gooding 32:03, Brendan Patton 32:12, Andy Ingle 33:19, Martin Colwill 33:43, Jim Kirk 34:13, Jamie Blackman 35:27, Gary Suggate 35:41, Chris Stone 37:55
U15 Boys: Flynn Jennings 2nd in 13:47 (3rd overall)
U13 Boys: Ben Tolson 12:12
Bideford AAC Senior Male Team are 1st in the league and Vet Male Team 9th

Full league results

End of season rowing report

On Saturday 28 October Bideford AAC rowing crews attended the Annual Presidents Dinner and Dance at Plymstock to receive five West of England Championship awards. The following crews received awards for their performances throughout the 2017 rowing season:
Men’s SC 4 – Matt Colwill, Nick Dualibi-Wilson, Declan Monaghan, Brian Andrew and Alex Dualibi-Wilson.
Ladies SC 4 – Lorna Colwill, Kirsty Andrew, Hayley Wilson, Becka Brown and Renata Dualibi-Wilson.
Men’s vets 4 – Brian Andrew, Dave Bates, Dave Powe, Steve Cheels and Ali Peake.
Men’s J16 4X+ – Tom Picillo, Jack Berry, Toby Evans, Charlie Colwill and Nell Gierke.
Men’s SC scull – Declan Monaghan